top of page
Search
  • Writer's picturePinar Gen

DEPRESYON MU OBEZİTEDEN, OBEZİTE Mİ DEPRESYONDAN KAYNAKLANIYOR

Depresyondaysam obezite için de risk altında mıyım? Eğer obezite teşhisi varsa depresyon için riskim nedir?


Hepimiz ya kendimizden ya da yakınlarımızdan depresyon ve anksiyeteye aşinayızdır. Bunların her ikisi de gereğinden fazla yemeye, sağlıksız gıdalar tüketmeye veya daha hareketsiz bir yaşantıya kişiyi itebilir. Günün sonunda obezite sorunu ile karşı karşıya kalmak oldukça muhtemeldir.


Son yıllarda yapılan güvenilir araştırmalara dayalı bilgilere göre; depresyon yetişkin ve çocuklarda kilo aşımına sebep olabilir. Yine 2010 yılında yapılan bir araştırma; Obez olan kişilerin yaşamları boyunca depresyon geliştirme riskinin obez olmayanlara göre yüzde 55 daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu durumda yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan diye sormak içten bile değil!!


Burada dikkat çekmek istediğim; hangisinin önce geldiğinden daha çok depresyon ve obezitenin birbiriyle bağlantılı olduğudur. Stres, kaygı, depresyon gibi etkenler ve tanılar obezite ile yakından ilişkilidir. Bu az yemek, iştahsızlık gibi tersi durum için de geçerlidir.


Peki stres bunların neresinde ? Stres hem obeziteyi hem de depresyonu etkileyen önemli bir faktördür. Kronik stres ve anksiyete depresyona sebep olabileceği gibi, yine stres ve anksiyete ile baş edebilmek için başvurulan aşırı yeme davranışı obeziteye yol açabilir. Yine tam tersi olarak stres gereğinden az yemeyi veya sağlıksız beslenme sonucunu da doğurabilir.


Stres azaltma, hem depresyon hem de obezite için tedavinin önemli basamaklarından biridir. Stres ve anksiyete kontrol altına alındığında, hem depresyonla hem de obezite ile mücadelede önemli yol katedilmiş olunur.


Burada konuya bütünsel yaklaşıp, uzman bir ekiple konunun hem fiziksel hem de psikolojik boyutları ele alınmalıdır.


3 views
bottom of page